Portfolio Başvurusu

Portfolio Başvurusu

Fotoğraf; birçok hikâyeyi çarpıcı bir biçimde anlatabilme gücüne sahiptir; bu dili en etkili şekilde kullanmak isteyenleri, temel fotoğraf bilgisine sahip fotoğrafçıları, hikâyelerini sürükleyici bir biçimde ve yetkinlikte anlatabilenleri, ilham verici portfolyolar oluşturmaları için İzmir Fotoğraf Akademisi olarak destekliyoruz.

Portfolyo incelemeleri, küratörler, festival yönetmenleri, dergi editörleri ve fotoğraf kitabı yayıncıları dahil olmak üzere fotoğrafçılık alanında önde gelen bazı uzmanlarla gerçekleşen ücretli inceleme oturumlarıdır. Portfolyo İncelemeleri, çalışmalarını sergilemek ve profesyonel geri bildirim almak ve kariyer gelişiminizde size yardımcı olabilecek veya sergilere, yayınlara ve daha pek çok şeye öncülük edebilecek insanlarla ağ kurmak için her seviyeden fotoğrafçılara açıktır.

Seçim süreci şu şekilde organize edilecektir:

Katılımcılar "ilk başvuran - ilk hizmet" esasına göre seçilir. Tüm katılımcılar, hakemlerle yüz yüze görüşmeler için İzmir’e davet edilir. Seyahat edemeyecek olanlar, video konferans yapma şansına sahip olacaklardır. Seçim değerlendirmesi için kriterler, projelerin özgünlüğü, tutarlılığı ve kavramsal kalitesi olacaktır. Katılımcılar projeleri için tercih ettikleri uzmanları seçebilirler. Katılımcılar, her projeleri için başvuru sırasında değerlendirme ücretini ödemek zorundadır. Her proje maksimum 20 fotoğraf içerebilir. Uzmanlarla yüz yüze görüşmeler (incelemeler) belirlenen tarihlerde gerçekleştirilir ve her inceleme 20 dakika sürer.

Bir fotoğrafçının portföyü, fotoğrafçının bir tema etrafında yaptığı çekimlerde, tarzını ve çalışma alanındaki derinliğini yansıtan en iyi örnekler arasından seçilerek oluşan bir koleksiyondur. İZFAK Portföy İnceleme Oturumları, fotoğrafın farklı disiplinlerinde teknik ve üslup olarak uzmanlaşmış kişilerle, rehberlik ve tavsiyeye ihtiyaç duyan fotoğrafçıları bir araya getirerek fotoğrafik hikayelerin bir portföy olarak sunumuna rehberlik etmektedir.

  1. Portföy İnceleme oturumları, genç fotoğrafçıların deneyimli fotoğrafçılarla bir araya gelerek gerçekleşecek, bir tema çerçevesinde tamamlanmış fotoğraflarına dair şeffaf incelemeleri, destekleyici yorumları ve gelecek çalışmalar için rehberlik hizmetini içerir.
  2. Fotoğrafçı; arzu ederse portföyünü tek değerlendirmeci veya farkli tarz ve üsluptaki başka yorumcuların değerlendirmesini de isteyebilir.

  3. Portfolyo; sanatçı ya da sanatçı adayının çalışmalarını özetleyerek sunduğu ve sanatsal gelişimine ilişkin bir vitrin niteliği taşıyan eserleri arasından özenle seçerek oluşturduğu, ifade ve konu bütünlüğü içinde derlenmiş toplu çalışmalarıdır. O sebeple Portfolyo değerlendirilmeleri, bir yarışma, iş görüşmesi, okula giriş sınavı, bir Sanat galerisine sergi için başvurma ya da kişisel gelişim vesilesiyle yapılabilir. 

  4. Portfolyo Değerlendirmeleri, konusunda uzmanlaşmış kişi ve kişilerden özel olarak alınan ücretli bir hizmettir.

 Portfolio Galerimizi ziyaret edebilirsiniz... 

 

Destekçilerimiz

Patikatrek
Türkü Tour
Pokutsal
GeziPort
Molarize
Time Travel