İZFAK Doğa Okulu

Fotoğraf Galerisi

İZFAK Doğa Okulu

 

Fotoğrafa yeni başlayanların her zaman ilgi alanıdır doğa; fotoğraf makinesi ile ilk kez tanışan herkes önce çevresindeki doğal alanların görüntülerinin peşine düşerek başlar fotoğrafçılığa. İşin püf noktalarını öğreninceye kadar da en kolay çalışma alanlarımız olur doğa; ancak biz doğaya sadece fotoğraf çekmek amacıyla gitmiyoruz; bir yandan fotoğraf çekerken diğer taraftan gün boyu yürüyerek aynı zamanda spor yapıyor, gözlemcilik yanımızı geliştiriyor, keşfetme arzularımızın da peşinden koşuyoruz.

Bu amaçla doğanın o müthiş döngüsü içinde karşılaştığımız ilginç görüntüleri sadece belleğimize yazmakla kalmıyor fotoğraf makinemiz aracılığıyla belgeleyerek şehre getiriyoruz. Şehrin yoğun karmaşası içinde sıkışıp kalarak, doğayı ve doğallığı unutan şehir insanıyla tanıştırıyoruz. Yani kısacası biz, yaşadığımız coğrafyanın sadece içinde barındığımız kentle sınırlı olmadığını, yaşadığımız kenti çevreleyen doğal güzellikleri de kapsadığını bilerek, nefes alma alanlarımızla tanışmak için aynı zamanda keşif gezilerine çıkıyoruz.Ancak bu açık alan uygulamaları olan bu gezilere çıkmadan önce tüm katılımcılara doğa bilgisi ve doğada bizi bekleyen riskler hakkında bilgilendirme toplantıları  düzenliyoruz.

Kurumumuz bünyesinde faaliyet gösteren Doğa Grubumuzun (Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi) deneyimli sporcularıyla yol arkadaşlığı yapıyor, doğada güven içinde seyahat etmenin keyfi ve ayrıcalığını yaşıyoruz.

Doğa okulumuzla birlikte katılacağınız ister spor, ister Fotoğraf amaçlı yapacağınız Dağ doğa Fotoğraf yürüyüşlerinin daha keyifli ve eğlenceli olmasını isterseniz lütfen bize ulaşarak bigi alınız ve mutlaka yüzyüze gerçekleşecek bir tanışma toplantısı talep ediniz. Bizi web sayfalarımızdan takip ederek tanıyabilirsiniz ancak bizim de sizi tanımamıza imkan yaratın ki karşılaşabileceğiniz zorluklar ve sizi bekleyen riskler hakkında sizi bilgilendirelim.

Bu etkinliğe katılmadan önce doğa grubu web sayfamızı en az bir kez, bizi ise mutlaka ziyaret ederek ya da canlı bağlantı ile lütfen bilgi alınız

Doğa grubumuzla ilk kez doğa yürüyüşleri sportif etkinliklerine katılacak olanlar ve kurumlarımıza üyelik bağı ile bağlı olmayan katılımcılar bu sayfada yayınlanan katılım payını ödeyerek etkinlikte yer alabilirler. Ancak, katılım payı ödemesi bir kez gerçekleştikten sonra geri iadesi mümkün değildir. Ancak birinci dereceden akrabaların ve katılımcının bizzat kendisi, ölüm ve hastalık hali gibi mazeretlerini resmi belge ile kanıtlamaları halinde  bir sonraki etkinlikte bu haklarını kullanabilirler.

Katılım payının ödemesini Kredi Kartınızı kullanarak 3D Security güvencesindeki güvenli alışveriş kanallarımızdan yapabilirsiniz. Unutmayınız; sistemin sağlıklı işlemesi ödeme işleminin sorunsuz gerçekleşmesi için GSM telefonunuzun Bankanız tarafından Kredi kartı hesbınızla ilişkilendirilip tanımlanmış ve ödeme anında telefonunuzun açık ve çekiyor olması gerekir. Aksi halde Bankanızın GSM numaranıza yollayacağı güvenlik kodunu girmeden işleminiz gerçekleşmeyecektir. 

Merak etmeyiniz  izmirfotografakademisi.com’da keyifli bir satınalma ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamanız için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin kredi kartı bilgilerinizin hiç bir şart altında kaydedilmesi ya da kopyalanması olasılığını, kişisel bilgilerinizin 3.şahısların eline geçmesi ya da 3.şahıslarla paylaşılması olasılığını, özetle bilgi güvenliğinizin zarar görebileceği tüm ihtimalleri düşünerek elimizden geldiğince ortadan kaldırdık.Kısaca Kredi kartı kullanarak yapacağınız ödemelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi 256 bit SSL sertifikası ile koruma altına aldık. 

Güvenli alışveriş politikamız gereği, aynı kredi kartı ile aynı gün içinde sadece iki kez ödeme yapabilirsiniz.

Ege'de, doğa ve ormanlık açık alanlara giriş yasağı 01 Ekim tarihi itibarıyla sona erdi ancak yine de yeri geldiğinde özel alanlara özel izinlerle ve çevreci, koruyucu, kollayıcı yanımızla doğada beraber olmaya ve doğanın kendine has dinginliği ve sessizliğini bozmadan yol almaya gayret ediyoruz. Ormanlık alanlardaki mevsimsel farklılıklar ve değişimlere tanıklık edeceğimiz günler devam ediyor; Sonbahar ile birlikte baslayıp Kış ile devam edecek bütün bir sezon içinde  birçok keyifli çalışmaya artık hazırız; her türlü mevsim koşullarında doğanın tam içinde, renk, ışık ve doğal degisime tanıklık etme alışkanlığımızdan vaz geçemiyoruz; eğer siz de bu keyfe ortak olmaya hazırsanız, doğada farklı mevsim ve ışık koşulları altında en güzel doğa fotoğraflarını nasıl alabileceğinizi, doğada güven içinde seyahat etme becerisi edinmeyi düşünüyorsanız İzfak Doğa Okulu sizin hep vazgeçilmeziniz olacak.

Mevsimine göre ormanların ılıman derinliklerinde saklanarak bizimle buluşmayı bekleyen binbir çeşit fotoğrafik detay, İzfak Doğa Okuluyla birlikte gerçekleşecek Fotoğraf-doğa yürüyüşleri ve uygulamalı çekim gezilerinde gün yüzüne çıkıyor ve tarafınızdan fotoğraflanmayı da bekliyor.

Sonbaharın hüzün dolu renkleri, Kış aylarının beyaza boyadığı doğal çevrelerde en doğru kar ve kış fotoğrafı çekme becerisi kazanma, kıştan kalma kar sularıyla coşkulu akmaya başlayan akarsu ve dereler, şelaleler uzun pozlama yöntemiyle fotoğraflanmaya ve Kelebekten çiçeğe varıncaya kadar birbirinden farklı türleri, en güzel doğa-detay görsellerini takım halinde fotoğraflamaya gidiyoruz yine; o yüzden bu hafta sonu pazar günü yine fotoğraf makinelerinizle birlikte yanınızda bulunması gerekenleri bizden bilgi alarak hazır bulundurun ve Pazar'ın gelmesini bekleyin. Ancak bazı hallerde Pazar yerine C.tesi veya hafta içi özel programlar yaptığımızı da unutmayın...

Doğa, manzara ve makro fotoğrafa ilgi duyanların kaçırmaması gereken zamanları en doğru şekilde planlayarak çıkacağımız bu yolculuklarda, doğa grubumuzun deneyimli üyelerinin yol kılavuzluğunda doğa manzara ve Makro fotoğraf çalışmaları yanında keşfedilmemiş birbirinden güzel doğal güzelliklerin de peşine düşüyor, doğada güven içinde ve alanında uzman yol kılavuzlarımızın rehberliğinde çekim çalışmalarımız geliştirerek şehre dönüyoruz. Baharla birlikte doğanın muhteşem canlanışı ve Sonbahar aylarındaki renk döngüsüne tanıklık etmek, kış mevsiminin ağır koşulları içinde mevsimsel dönüşümü yerinde izleyerek gözlemlemek, üstelik çok az insanın bildiği coğrafyalarda yer alan farklı tür ve görselleri fotoğraflamak, yaza girmeden belki de son bir bahar gününde, fotoğraflı bir kır gezintisi yaparken farklı tadlarla donatılmış bir kır masası etrafında buluşarak günü tamamlamak isterseniz çalışma grubumuz içinde yer alabilirsiniz.

Siz de bu muhteşem değişimi izleyip fotoğraflamak, bazen zor bazen de çok kolaylaştırılmış şartlarda farklı ışık ve renk dokusuyla tanışmak, gün sonunda en güzel fotoğraflarınıza bakarak şehre dönmek isterseniz her pazar olduğu gibi bu pazar günü de sizi doğada seyahat etmeye çağırıyor, bu zamana kadar hiç görmediğiniz bir doğal çeşitlilikle tanışmaya ve çiçekten kelebeğe farklı türleri yerinde fotoğraflamaya götürüyoruz. Değişen koşullara göre bizimle olmayı planladığınız o günde nasıl fotoğraflar çekebileceğinizin bilgisini isteyiniz lütfen.

Bu hafta yine doğa grubumuzun deneyimli üyelerinin yol kılavuzluğunda yine birlikte ve ortak hareket edeceğiz, güven içinde keyifli bir pazarı birlikte yaşayacağız. Bu keyifin daha çekici olması için biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz ancak sizin doğada seyahat etmeye uygun bir şekilde hazır olmanız şartıyla. O yüzden diyoruz ki; bu programa katılmak için karar vermeden önce bize uğrayarak parkur ve doğa bilgisi almak için sizi bir bilgilendirme toplantısına davet  ediyoruz. Bu pazar yine Ege'nin en güzel doğal alanlarının birisinde olacak ve açık alanda hem yürüyerek spor yapacak hem de fotoğraf kovalayacağız unutmayın.

İZFAK Doğa Okulu olarak doğadaki tüm çekimlerimiz esnasında bolca doğal görüntü, köy kahvelerinin loş ışıkları altında enteresan insan portreleri de çalışıyoruz. Eğer doğa manzara ve makro fotoğraf merakınız varsa mevsimsel yumuşak ışığı kaçırmayın. Ayrıca etkili Makro çekim teknikleri konusunda arzu eden herkese alanda, yerinde bilgi aktarıyoruz. Bunların dışında kısa molalar verdiğimiz köylerimizde geleneksel köy yaşamını yerinde görmek ve fotoğraflamak şansınız zaten hep var. Yani kısaca köy kahvelerinde portre insan, yaratıcı portre ve geleneksel köy yaşamından kesitler içeren belgesel ve sokak görüntüleri de alabilirsiniz..

BU PROGRAMDA NE FOTOĞRAFLAYACAKSINIZ 

Doğa Manzara ve Detay

KİMLER KATILABİLİR:

Bu program bir TUR organizasyonu değil, PATİKATREK Doğa Sporları Eğitim Merkezi ve  İzmir Fotoğraf Akademisi üyeleri ve onların yakınlarının katılımı ile gerçekleşecek  planlanlı bir  açık alan Fotograf çekim uygulama çalışmasıdır  bu neden katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan kayıt yaptırması hatırlatılır. Katılımcıların etkinlik başlangıç noktasına gidiş geliş transferleri A grubu TÜRSAB işletme belgeli seyehat Acentesi tarafından yapılır ve kesin kayıt  zorunludur.

HAVA DURUMU 

Doğada hava koşullarının her an değişebileceğini düşünerek  ve mutlaka bize ulaşarak lütfen ayrıntılı ek bilgi alınız.

İZFAK DOĞA OKULU, İzmir Fotoğraf Akademisi ve Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi nin bir alt grubu olup, doğada seyahat ve barınmadan, doğada görüntü avcılığı ve fotoğrafçılığa kadar uzanan bir dizi  bilgi, eğitim ve uygulama programını üyeleri ile paylaşarak uygulayan, onların doğa ile uyumlu, minimum risk altında doğada seyahat ve barınmalarını sağlayarak aynı anda fotoğrafik bilgi desteği veren bir platform olup, keyifli günlere imza atar ve isterseniz "Misafir" olarak uygulama çalışmalarına katılabilirsiniz...

İsteyen herkes için; İzfak Doğa Okulu full paket içeriği ve teorik eğitim programları iki aylık bir dönemi kapsar ancak ihtiyaç durumunda ara dönemlerde kayıt alınarak yeni bir sınıf oluştuğunda dersler takrar edilir. Zorunlu ders programları çoğunlukla KASIM-ARALIK  ayları içinde başlar, yoğun hafta sonu uygulamaları ile Mayıs ayına kadar devam eder.  MAYIS -EYLÜL döneminde ise bazen hafta sonu gerçekleşen, bazen de uzun süreli, konaklamlı uygulumalı eğitim kampları ve atölye çalışmaları organize eder.

Teorik dersler Pandemi kuralları gereği Patikatrek Doğa Sporlarının Merkez adresinde yapılamıyor; şimdilik, hafta içi akşam saat 20.30-22.00 arasında video konferans aracılığıyla ve uzaktan katılım ile gerçekleşir. Patikatrek Doğa Sporları ve İzmir Fotoğraf Akademisi Üyeleri derslerden ücretsiz yararlanır. Yeni üyelerin Eğitim Programlarına katılması zorunludur, üyeliği devam edenler ise bilgilerini tazelemek amaçlı istedikleri programa yine ücret ödemeden katılabilirler.

İzfak Doğa Okuluna ister fotoğrafçılık isterseniz doğa bilgisi dersleri almak veya uygulamalı workshoplarda bulunmak isteyen herkes katılabilir. 

İzfak Doğa Okulu Ders programı ana başlıkları

1- Doğa Bilgisi
2- Doğada Seyahat
3- Doğada Barınma
4- Doğada Beslenme
5- Doğada Yön Bulma
6- Doğada ilk yardım
7- Arama Kurtarma
8- Hava Tahmini
9- Ekipman ve Malzeme Bilgisi
10-Doğa Fotoğrafçılığı

Dersleri eksiksiz tamamlayan katılımcılara Katılım Belgesi ve Üyelik Kartı verilir. Üyelik Kartına sahip olanlar Kurumumuzun üyeleri ve onların birinci dereceden akrabalarına sunmuş olduğu tüm ayrıcalık ve avantajlardan yararlanma hakkı elde ederler. 

HAFTANIN PROGRAMINA KAYIT:

Lütfen Dikkat; yandaki sütunlarda yer alan katılım payını ödemeden önce bizi arayarak  program hakkında bilgi almanız, hatta bizzat adresimize uğrayarak bir tanışma bilgilendirme toplantısında bir bardak çayımızı içmeniz ricamızdır; daha sonra yer ve uygunluk durumuna göre yandaki ödeme butonuna basarak kayıt işlemlerinizi online yapabilirsiniz...

İzfak Doğa Okulu Kurumsal Üyelik süresi 1 Yıl olup Ücreti 240 TL sıdır. Kayıt için başvuru formu ile birlikte iki fotoğraf (kurumumuzda ücretsiz çektirebilirsiniz) yeterlidir. 

Bu programda ilk kez yer alacaksanız Sabah kahvaltınızı mümkünse evde yaparak katılın; kahvaltının hemen sonrasında başlayacak olan aktivitenin kalbinize vereceği yükü akıldan çıkartmayın lütfen. Mümkün olduğunca temastan kaçınmak ve pandemi korunma kuralarına abartılı olsa da uyarak, bundan sonra alışveriş molası vermeyeceğimizi bilmeniz faydanıza olacaktır ve öğle yemeği için yanınızda evde hazırlayacağınız bir azık torbanız olsun. Cbinizde veya alması en kolay bir yerde atıştırmalık birşeyle bulundurun... Yürüme ve Fotoğraf çekme telaşı içinde atıştırmalıklar kan şekerinizi dengeleyecektir. 

Yol ucereti katılım payına, Yemek ve içecekler dahil değidlir...

Bu program bir TUR organizasyonu değil, PATİKATREK Doğa Sporları Eğitim Merkezi ve  İzmir Fotoğraf Akademisi üyeleri ve onların yakınlarının katılımı ile gerçekleşecek  planlanlı bir doğa yürüyüşü ve açık alan Fotograf çekim uygulama çalışmasıdır;  bu neden katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan kayıt yaptırması hatırlatılır. Katılımcıların etkinlik başlangıç noktasına gidiş geliş transferleri A grubu TÜRSAB işletme belgeli seyehat Acentesi tarafından yapılır ve kesin kayıt  zorunludur.

Araçlarda koltuk ye yer rezervasyonu yapılmaz."Erken gelen oturur" kuralı uygulanır. Katılımcılar, görevli veya faaliyet rehberlerinin uyarı ve talimatlarına kayıtsız şartsız uymakla yükümlüdürler...

Organizasyonlarımızda grubun en iyi şekilde sevk ve idaresi, faaliyetin selamati, katılımcıların güvenliği için rehberlerimizin almış olduğu kararlar tartışma konusu yapılamaz.

Uyarı ve talimatlara, yürüyüş ve çalışma disiplinine uyamamak veya yorgunluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu gibi etkenlerden kaynaklanabilecek her türlü kaza, yaralanma ve sakatlanma durumunda rehberler, faaliyetin organizatörleri ve diğer görevlileri sorumlu tutulamaz.

Faaliyete katılan her birey link içinde 1 Nolu başlık içeriğinden indirebileceğiniz 
online başvuru sayfası içindeki linkler deki SAĞLIK BİLGİSİ, RİSKLERİN KABULÜ ve MUAFİYET formu belgelerini faaliyet anında ıslak imzalı olarak görevlilere teslim etmekle sorumludurlar ve en az bir kez okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

İZFAK İzmir Fotoğraf Akademisi ÜYE'leri de link içinde yayınlanmış olan gerekli muafiyet ve sağlık bilgisi formları ve ilaveten  katılım Başvuru formunu doldurarak etkinliklerimizde yer alabilirler.

Doğa okulumuzla birlikte katılacağınız açık alan uygulama çalışmaları ve Doğa Yürüyüşlerimize sağlık durumu uygun olan,18 yaşını doldurmuş MÜRACAAT FORMU doldurarak kayıt yaptıran herkes fotoğraf çekmek amaçlı olarak da dahil olabilir…


Doğada yapılan açık alan yürüyüşleri ve fotoğraf çalışmalarımız, riskli faaliyet dalları içinde olmamakla beraber, bir ekip uyumu ve gün içinde belli bir mesafenin tamamlanması hedeflenen takım faaliyetleri olması sebebiyle, ekibin ahenk ve disiplini,yürüyüş ritmi,takıma uyum ve adapte olma zorunluluğu içerir.

Faaliyet başladığı andan itibaren hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, faaliyetten ve gruptan ayrılmak ve bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.

Servis araçlarımıza dahil olduğunuz andan itibaren görevli arkadaşlarımızın talimat ve yönlendirmelerine uymak zorunluluğu ve sorumluluğunu taşırsınız.

Grup içi ahengin ve disiplinin korunması için,yüksek sesle ve alenen itirazlarda bulunmak, rehber ve kılavuzların kararlarını tartışma konusu yapmak,onların talimat ve uyarılarına aykırı davranmak hoş karşılanmaz.

Molalarda alkol ve alkol türevli içecekler almak yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alkol almayınız

Yürüyüş esnasında büyük mola anına kadar,sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. 

Doğada yapacağınız uzun mesafeli yürüyüş etkinlikleri öncesi akşamında, el ve ayak tırnaklarınızı mutlaka kısaltınız, sabah evden ayrılmadan önce mutlaka kahvaltınızı yapınız ve ihtiyaç hissetmeseniz de en az bir büyük bardak su içiniz.

Yürüyüş ayakkabılarınızı bileği kavrayan ve sert tabanlı olanlardan seciniz.

İZFAK Doğa Okulu ile birlikte doğada yapılacak yürüyüş ve açık alan uygulamalı fotoğraf çekim çalışmaları katılımcıların kendi arzusu ile ve hiç bir zorlama olmadan katılarak yapılan aktivitelerdir. Sorumluluğunu taşıyamayacağınız hiç kimseyi birinci dereceden akrabanız dahi olsa faaliyetlere kendi rızası dışında katılmaya zorlamayınız.

Yürüyüş esnasında çevreye zarar vermemek için daha önce yürünmüş patikalardan ve tek sıra halinde düzenli yürüyünüz. Doğaya zarar verecek hareket ve eylemlerden lütfen uzak durunuz… 

 

Gruptan ayrılarak yapacağınız  çekim çalışmalrında risk hesabını doğru yapınız hatta mümkünse yol rehberinizden bu konuda destek alınız. Habersiz ve tek başınıza asla çalışma alanlarını terk etmeyiniz.

 1. Küçük bir sırt çantası – Bel ve göğüs kısmından bağlamalı tokalı. 30 lt.hacimli.
 2. Yürüyüş ayakkabısı - Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, sert tabanlı (Tercihen Gro-tex ve Vibran taban),ayak numaranızdan bir numara büyük. 
 3. Yağmurluk - Tercihen panço Anorak - Gro-Tex ceket veya ince kat, rüzgar geçirmez mont veya polar
 4. Sweat-shirt - Uzun kollu polar veya sentetik orta katman üst giysi
 5. İç giysi – Sentetik veya yün,teri dışarı atan,kolay kuruyan en az iki takım. 
 6. Pantolon - Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesimli,kot ya da kadife pantolon ile kesinlikle gelmeyiniz. 
 7. Şort – çok önerilmese de sıcak günler için - ya da şort olabilen pantolon 
 8. Tozluk - Tercihe bağlı, karlı yürüyüşlerde, yağmurda kullanılabilir 
 9. Bere - Polar veya benzeri olabilir Matara -Yaklaşık bir litrelik ped şişe ya da özel matara veya hortumlu su torbası 
 10. Güneş gözlüğü - Tercihen UV- A ve B Filtreli 
 11. Güneş şapkası -Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu, kulakları ve yüzünüzü kapatanları tercih ediniz. 
 12. İlaç - Kişisel olarak sürekli kullandığınız ilaçlarınız, varsa kılavuz ya da rehberinize mutlaka bilgi veriniz. Kolayca ulaşabileceğiniz ve sizden başka ikinci bir kişinin de mutlaka bilmesi gereken bir yerde, yanınızda olsun. 
 13. Çorap – Yün veya özel imal iki çift. 
 14. Eldiven – Karlı ve soğuk havalarda kullanmak için, tercihen Gro-Tex. 
 15. Kısa molalarda- enerji verici kuru üzüm,kuru kayısı,kuru dut,fındık,ceviz gibi atıştırmalık yiyecekler. 
 16. Fotoğraf makinesi –Yeterli sayıda yedek pil ve hafıza kartı,duruma göre Tripod 

Diğer Geziler

Karadeniz Fotoğraf Kampı 2024
Karadeniz Fotoğraf Kampı 2024
Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Karadeniz-Laz Yaylaları
Karadeniz-Laz Yaylaları
Kemeraltı Fotoğraf Yürüyüşü
Kemeraltı Fotoğraf Yürüyüşü
Kış Fotoğrafçılık Kampı
Kış Fotoğrafçılık Kampı
Anadolu'da Fotoğraf Köyleri
Anadolu'da Fotoğraf Köyleri
Ege'de Halk Pazarları
Ege'de Halk Pazarları
Fotoğraf Yürüyüşü
Fotoğraf Yürüyüşü
Dağ Doğa Çocuk
Dağ Doğa Çocuk

Destekçilerimiz

Patikatrek
Türkü Tour
Pokutsal
GeziPort
Molarize
Time Travel