Anadolu'da Fotoğraf Köyleri

Fotoğraf Galerisi

Anadolu'da Fotoğraf Köyleri

 

Anadolu köylerinde adım adım fotoğraf peşinde geçen bir zaman. Gitmediğiniz yer sizin değildir diyerek düşülen tozlu çamurlu yollar. Anadolu insanın bildik, özlediğimiz  yönleri ile tanışma fırsatı. Tezek kokulu sokaklarda ve geleneksel mimarinin en güzel örnekleriyle süslenmiş köy evlerinde akıp giden zaman. "Acıyı bal eyledik..." diyerek kaderini benimsemiş ve olmadık zorluklara direnerek hayatını sürdürenlerin objektiflere yansırken hep gülümseyen karakteristik özellikleri...

Çalışmalar hakkında alanda çekim öncesi bilgilendirme, İnsan-Mekan, İnsan-Meslek konularını içeren yaratıcı portre çalışma atölyeleri. Fotoğrafları anında değerlendirme, gün sonu kritiği, seçmeler ve bir sonraki çalışma konusu hakkında genel toplantı. Zor koşullarda fotoğraf çekmenin püf noktaları, ışık ve ekipman kullanım bilgisi, modelli çalışmalarda aktif müdahale örnekleri, kurgusal fotoğraf çalışmaları ve üst düzey yardımlaşma.

Bu program klasik bir TUR organizasyonu değil, İzmir Fotoğraf Akademisi üyeleri ve onların yakınlarının katılımı ile gerçekleşen bir fotoğrafçılık eğitim ve uygulama etkinliğidir. Ancak Program, ilan edilen kontenjan içinde yer olması durumunda harici fotoğrafçı ve misafir katılımcılara da açıktır. Yer durumu hakkında lütfen bilgi alınız

Bu Programın tüm transeferleri seyahat danışmanlığı TÜRSAB üyesi A grubu işletme belgeli Seyahat Acentesi tarafından gerçekleştirilir.

 

Bu program köylerdeki mevsimsel ve geleneksel iş akışınn duruman göre her 15 günde bir tekrarlanır ve her seferinde farklı bir köy çalışma alanı olarak belirlenir. İzmir'den özel servis aracı ile belirlenen saatlerde çıkışlarımız A grubu bir Seyahat Acentesinden alınan hizmet ve özel servisle yapılır.

Daha önce belirlenip ilan edilen köye varışlar toplu şekilde gerçekleşir. Alan çalışmaları esnasında çekim ekiplerine yardımcı olacak yerel yardımcılarla tanışma sonrasında köy kahvesinde çaylar içilirken portre fotoğraf çalışmaları da yapılır.

Önceden belirlenen çalışma gruplarının küçük birimler halinde köy içinde fotoğraf peşinde geçirecekleri keyifli dakikalar. Köy kahveleri, bahçe ve tarlalar, hayvan barınakları ve köyün tüm özelliklerini yansıtan çalışma alanlarında insan mekan, insan meslek, insan portre, mimari ve bunun gibi, fotoğrafın tüm branşlarında yapıt elde etme imkanı. Çalışma alanlarında ışık ölçüm bilgilendirmesi, çekim teknikleri konusunda yardımcı bilgi paylaşımı ve ipuçları. Elde edilen yapıtların anında değerlendirilmesi ve yerinde hızlı çözümleme, yönlendirme. Ekipman tercihleri ve kullanım bilgisi.

Bu programa Fotoğraf amaçlı katılmak için Temel Fotoğrafçılık Eğitimi almış olmak zorunludur; ancak eğitim almamış olan fotoğraf meraklılarının da hem gözlem yapması hem de deneyim kazanmasına imkan yaratmak adına sınırlı sayıda misafir katılımcı kontenjanımız mevcut olup, bu sayı diğer katılımcıların çalışma şartlarını zorlaştırmayacak biçimde İZFAK tarafından kontrollü olarak belirlenir.

Misafir katılımcılar ayrı bir  grup halinde ve İZFAK görevlilerinin sevk ve idaresinde serbest hareket ederler.

Bu programa katılmak istiyorsanız her yeni güne mutlaka akşamdan hazırlık yaparak başlayınız ve bu hazırlıklar da ilk önce Fotoğraf makinenizi kontrol etmek olsun. Hafıza kartlarınızı fotoğraf çantanıza koymayı ve pilinizi şarj etmeyi asla nutmayınız. Yedek pillerinizi yanınızda bulundurunuz. Çalışma alanları hakkında bizden bilgi alarak ekipman tercihlerinizi belirleyiniz, amaçlanan fotoğrafarı elde edebilmeniz için objektif seçimlerinizi doğru yapınız.Tercih ettiğiniz objektiflere uygun Filtrelerinizi çantanızda bulundurmayı unutmayınız. Işık yansıtıcı panel ve difüzörleriniz de yanınızda bulunsun. Varsa diğer aydınlatma aparatlarınızı da çantanıza koyun deriz.

Sabah evden çıkmadan önce mevsim koşullarına ve köy yaşamı, kırsal çalışma alanlarındaki genel duruma uygun, rahat giysileri tercih ediniz. Mutlaka Sabah kahvatısı yaparak evden ayrılın. Eğer sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa mutlaka yanınıza alın ve çantanızdaki yeri hakkında bir kişiyi  bilgilendirin; geride bıraktığınız bir kişiye nereye ve ne amaçla gittiğinizi, ne zaman eve  döneceğinizi mutlaka bilgi notu  olarak bırakınız. Son kontrollerinizi yapmadan ve en önemlisi kimlik kartınızı almadan evden ayrılmayınız. Çalışma alanları içinde gerek arkadaşlarınıza gerekse yerel halk ile fotoğraf dışında, siyasi, etnik ve dinsel içerikli tartışmalara girmeyiniz. Yerel halk ile yaşayacağınız olası bir problemi kendi başınıza çözmek yerine mutlaka bizi bilgilendiriniz.

Bu program bir TUR organizasyonu değildir; bu nedenle hizmet ve konfor beklentisi içinde olmayınız.Ancak program başlangıcından sonuna kadar tüm ulaşım ve transferler ile diğer yasal prosedürlerin A grubu işletme belgeli Seyehat Acentesi ve TÜRSAB güvencesiyle yapılacağını da bilmenizi isteriz. 

Bu program günü birlik bir etkinlik olup konaklama içermez. Ama herhangi bir konaklama söz konusu olacaksa gidilen köydeki köy evlerinde misafir olacağınızı unutmayınız. Böyle bir durumda etkinlik öncesi yaptığımız bilgilendirme toplantılarında tüm ayrıntılar size anlatılacak olup, bu toplantılara mutlaka katılınız. Eğer bu toplantılara katılma imkanınız yoksa kesin kayıt işlemleriniz esnasında mutlaka ek bilgi alınız.

Her ne kadar fotoğraf odaklı yolculuklarımızda yemekten çok fotoğraf düşünüyor olsak da aç kalacak değiliz ve gidilecek köylerde yerel halktan bedeli karşılığında hizmet alma şansımız var; ancak yemeklerin yerel mutfak ve yöresel ağız tadını yansıtıyor olması ihtimalini düşünerek, kendi ağız tadınız veya beslenme alışkanlıklarınıza aykırı bir durum oluşmaması ve dolayısıyla aç kalmamanız için kişisel önlemlerinizi almaktan sorumlu olduğunuzu da unutmayınız. İlan edilen ücrete YEMEK  dahil değildir...

Bu programa katılmak için ödeyeceğiniz ücret, gidilecek yerin uzaklığı ve katılımcı sayısına göre belirlenerek yol ücreti, varsa konaklama, transfer ve sigorta bedeli ile yemek ücretleri katılım payı ödemesi olarak tahsil edilerek ulaşım ve transfer hizmeti alınan firma veya yetkilisine sizin adınıza ödenir. Eğer İZFAK üyesi değilseniz  İl sınırları içinde gerçekleşen her köy çalışması ve gidilecek köyün ismi, toplam ücret bilgisi, etkinlik öncesi yaptığımız bilgilendirme toplantısında ve varsa olası başka sorularınıza verilecek cevaplarla birlikte tüm ayrıntılar size o toplantıda bildirilecek ve kesin kaydınız ancak o zaman yapılacaktır. 

Ön çalışmalar yaparak belirlediğimiz fotoğraf çalışma alanlarımızı duyurularımızdan görerek, bizden önce ziyaret edecek olan diğer fotoğrafçı arkadaşlarımıza saygımız sonsuz; ancak ince ayrıntılarla şekillendirdiğimiz ön çalışmalarımızın amacına hizmet edebilmesi için Köy ve çalışma alanlarımızın isimlerini sadece programa katılacak olanlara ve İzfak üyelerine açıklıyoruz ve özellikle telefonla aramalarda gidilecek yer bilgisi ve isim vermiyoruz. Bu sebeple katılım taleplerinizi bizzat merkez ofisimizi ziyaret ederek gerçekleştirmeniz ve yer bilgisi ile çalışmanın ayrıntılarını bu görüşme esnasında almanız gerekmektedir.

KATILIM PAYI ÖDEMESİ :
Bu Programa katılım payının ödemesini Kredi Kartınızı kullanarak 3D Security güvencesindeki güvenli alışveriş kanallarımızı kullanarak internet üzerinden ya da internet bankacılığına açık olan cep telefonunuza veya E-posta adresinize sadece sizin kullanabileceiğiniz bir ödeme linki yollayabiliriz.  Lütfen Unutmayınız; Kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde sistemin sağlıklı işlemesi, ödeme işleminin sorunsuz gerçekleşmesi için GSM telefonunuzun Bankanız tarafından Kredi kartı hesbınızla ilişkilendirilip tanımlanmış ve ödeme anında telefonunuzun açık ve çekiyor olması gerekir. Aksi halde Bankanızın GSM numaranıza yollayacağı güvenlik kodunu girmeden işleminiz gerçekleşmeyecektir.  

Merak etmeyiniz  izmirfotografakademisi.com’da keyifli bir satınalma ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamanız için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin kredi kartı bilgilerinizin hiç bir şart altında kaydedilmesi ya da kopyalanması olasılığını, kişisel bilgilerinizin 3.şahısların eline geçmesi ya da 3.şahıslarla paylaşılması olasılığını, özetle bilgi güvenliğinizin zarar görebileceği tüm ihtimalleri düşünerek elimizden geldiğince ortadan kaldırdık. Kısaca Kredi kartı kullanarak yapacağınız ödemelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi 128 bit SSL sertifikası ile koruma altına aldık.  

Güvenli alışveriş politikamız gereği, aynı kredi kartı ile aynı gün içinde sadece iki kez ödeme yapabilirsiniz.

Diğer Geziler

Karadeniz Fotoğraf Kampı 2024
Karadeniz Fotoğraf Kampı 2024
Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Karadeniz-Laz Yaylaları
Karadeniz-Laz Yaylaları
Kemeraltı Fotoğraf Yürüyüşü
Kemeraltı Fotoğraf Yürüyüşü
İZFAK Doğa Okulu
İZFAK Doğa Okulu
Kış Fotoğrafçılık Kampı
Kış Fotoğrafçılık Kampı
Ege'de Halk Pazarları
Ege'de Halk Pazarları
Fotoğraf Yürüyüşü
Fotoğraf Yürüyüşü
Dağ Doğa Çocuk
Dağ Doğa Çocuk

Destekçilerimiz

Patikatrek
Türkü Tour
Pokutsal
GeziPort
Molarize
Time Travel