Kış Fotoğrafçılık Kampı

Fotoğraf Galerisi

Kış Fotoğrafçılık Kampı

 

Kışın fotoğraf çekmek çok farklı bir deneyimdir. Belki daha önce hiç düşünmemiş, ağır iklim ve çalışma koşulları dolayısıyla aklınıza bile getirmemiş olabilirsiniz; ancak kar fotoğrafları size harika görseller verebilir, kimbilir belki de çekimler esnasında yaşadıklarınızla çocuk dünyanıza yeniden dönebilirsiniz.

Kar manzaraları, ışık yansımaları ve diğer mevsimsel unsurları ile kış fotoğraflarının en çetin ama en keyifli konularından birisidir kar. Kış Fotoğrafçılık Kampımız esnasında Kar fotoğrafı nasıl çekilir, bu sorunun yanıtını arayacağız hep birlikte. Sadece kar fotoğraflarını doğru çekmenin yanında özel olarak seçtiğimiz çalışma alanlarının yarattığı çeşitlilikle, Anadolu çoğrafyası içinde zor iklim koşullarında akıp giden hayatları ve olağan üstü zorluklara direnen yaşamları  da fotoğraflamak imkanı bulacağız.

Karlı alanların açık tonlarını nasıl pozlamamız gerektiğinden tutun da soğuk iklim şartlarının hem bizi hem de ekipmanlarımızı nasıl etkilediğini, olumsuzlukların fotoğraflarımıza nasıl yansıdıgını, ağır kış koşulları içinde hem kendimizi hem de fotoğraf ekipmanlarımızı korumayı öğreneceğiz. Çekim anlarında, her türlü hava ve iklim koşullarında hayatı idame ettirme eğitimleri almış profesyonel yol rehberlerimiz olacak yanımızda. Koşullar elverdiği ölçüde, çalışma alanlarımıza  en yakın yerlerde lojistik destek ekiplerimiz de hazırda bekliyor olacak. 

Bu Program her ne kadar bir TUR organizasyonu olmasa da TÜRSAB üyesi, A grubu işletme belgeli bir seyahat acentesi seyahat danışmanlığı ve organizatörlüğünde yapılmaktadır. 

Geçmiş yıllara ait kamp fotoğraflarına link üzerinden ulaşarak göz atabilirsiniz.

1.Gün 02 ŞUBAT 2018; Bu kampa katılacak olan fotoğrafçılar programın başlangıç noktası olan Kars'a kendi imkanlarıyla gelecek olup, en geç Saat 12.00 de Kars merkezinde buluşuyoruz. İzmir'den hareket  edecek olan grup üyeleri ise topluca hareket ederek aynı ucakla Kars'da olacaklar. Konaklama tesisi dahil ve Kars il sınırları içindeki tüm ulaşım ve transferler hava limanından  itibaren tarafımızdan ve danışmanlığımız yapan partner Seyehat Acentesi tarafından organize edilecektir. Öğle yemeği sonrasında gerçekleşecek ilk çalışmamız Tarihi Ani kenti sınırları içinde gerçekleşecek olup servis aracımız Kars'tan saat saat 13.00 de harekete edecektir. Beyaz örtü altında kalan tarihi Ani kent harabeleri ve çevre dokusu Turizm rehberi eşliğinde gezilerek gün batımına kadar fotoğraflanarak bilgi alınacak ve gün sonunda Kars'a merkeze dönüş yapılarak otele yerleşilecektir.  Yol yorgunluğu ve yüksek rakım kaynaklı olma ihtimali bulunan ufak sorunlar dolayısıyla birinci gün akşamında serbest zamanı herkes otelde dinlenerek veya farklı şekilde istediği gibi değerlendirebilir. Talep durumunda gece Kars kalesi ve Kars merkezinde çalışabiliriz.

2. Gün 03 Şubat 2018 ; Bu gün hava ve iklim koşulları bize iyi ya da kötü bir sürpriz yapsa dahi yeni güne hazırız olacağız; Sabah erken saatlerde otelde alınacak sabah kahvaltısı sonrasında Kars'tan ayrılıyor ve göz alabildiğine uzanan beyaz örtülü yüksek rakımlı ovalardan geçerek sizi 2.600m yükseklerde yer alan ve hepimize Kars'ın soğuğunu unutturacak sıcaklıkta insanların bulunduğu Gravyer ve Kaşar peynir imalatı ile ünlü güzel bir Kars Köyüne götüreceğiz; köy içinde kızak binecek, sokak içlerinde bolca fotoğraf çekerek köy bakkalı ve köy kahvesinden soluklanıp sonra köy halkının kendi emekleriyle kurulan Türkiye'nin ilk Peynir Müzesini ziyaret edeceğiz... Köyümüzün Kültür merkezine geçtiğimiz yıllarda çekilmiş fotoğraflarımızı birlikte asacağız. İçinizi ısıtacak güzel insanlar dedik ya işte o maksatla ısınmak için böyle güzel bir aileye de kısa süreliğine misafir olacağız. Köyü tanımak ve gezmek isteyenler köy merkezinde atlı kızakla tur atabilirler. Üşür müyüz diye korkmayın kapısını çalacağınız her ev sizi içeri buyur etmeye hazır olacak; endişe etmeyin.
Öğle saatlerinde bu güzel köyden yine güzel anılar biriktirmiş şekilde ve biraz buruk ayrılarak yönümüzü Ardahan istikametine çeviriyorz. Öğle saatlerinde ÇILDIR ilçesine varacak Kura nehrinin binlerce yılda ilmik ilmik işleyerek oyduğu Karaçay Kanyonu ve geçtiğimiz yıl Turizme açılan Şeytan Kalesini kış koşullarında fotoğraflayarak Çıldır gölünde kızak safari yapmak ve gölün meşhur balığı Sarı Balık mönülü öğle yemeğimizi yemek üzere göl kıyısında olacağız. Akşam gün batımına kadar gölde yürüyüş yapabilir bolca fotoğraf çekebilirsiniz.
Kars'a Dönüş ve yöresel Kars gecesi; aşıklar atışması eşliğinde akşam yemeği organizasyonumuz olacak

3.Gün 04 Şubat 2018 ;  Bugün yeni güne yine açık büfe bir kahvaltı ile başlayarak bolca enerji depoluyoruz; cünkü bütün gün buna ihtiyacımız olacak; zira yolumuz uzak ve bu kez tam gün Iğdır ve Doğu Beyazıt istikametinde yol alarak Anadolu coğrafyasının en yüksek noktası olan Ağrı Dağının gölgesinde bolca fotoğraf molası vererek tarihi İshak paşa sarayını rehber eşliğinde gezip bilgi depolayarak bolca fotoğraflıyoruz. Yol üstü yerlerde fotoğraf molası vererek akşam yemeği molasını bu kez Iğdır'da vereceğiz. Yemek sonrasında Kars merkeze dönüyoruz otele yerleşme ve serbest zaman

4.Gün 05 Şubat 2018 ;  Bu sabah  kahvaltımızı yine otelimizde alarak uçağımızın  kalkış saatine kadar olan zamanda Kars merkezinde kalıp yöresel ürün alışverişi için Kars çarşısını gezerek fotoğraflıyoruz; Sekiz köşe Şapka, Kalpak , kaşar ve gravyer peynir, bal almak isteyenler için bolca zamanımız var. Alışveriş sonrası Havalimanına transfer ve Kars'tan ayrılış vakti ve hava yoluyla İzmir'e dönüş için yola çıkıyoruz...

Bu programda neleri fotoğraflayacak ve neler öğreneceksiniz

Ağır kış koşullarında kendinizi ve fotoğraf ekipmanlarınızı nasıl koruyacağınızı öğrenecek, hepsinden önemlisi de gerçek beyazı pozlamayı yerinde test ederek en doğru Kar fotoğraflarını çekmeyi başaracaksınız. Hiç de alışık olmadığınız iklim koşulları altında farklı bir coğrafyada bulunmanın duygu yüklü atmosferinde karşınıza çıkacak UV ve soğuk yanığından esmerleşmiş yanık tenli portreler ve insan sıcaklığının en güzel sembolleri bizi bekler olacak. Kars dendiği zaman aklınız gelen tüm güzelliklere ulaşma şansını size biz yaratacağız; gücünüz ve ekipmanınız uygun olursa siz de fotoğraflayacaksınız; ayrıca en zor çalışma koşullarında fotoğraf kovalayacak; karpostal tadında, soğuk ve beyaz bir örtü altında hapsolmuş örnekleriyle birlikte geleneksel köy hayatını, o koşullarda yaşam mücadelesini bıkmadan ve azimle üstelik de hiç şikayet etmeden yerine getiren insan özelliklerini görüp tanıyarak, fotoğraf kareleriyle belgeleyeceksiniz.

Yanınızda bulundurmanız gereken fotoğraf malzemeleriniz

Fotoğraf makinesi, yedek pil ve şarj aletleriniz, ses kayıt cihazları, parasoley yansıtcı , Polarize ve UV  filitreler ile gri kart... Elinizde olmayan malzemelerin kullanımı için bizden ücretsiz destek ve yardım alabilirsiniz.

Bu Program TÜRSAB üyesi, A grubu işletme belgeli seyahat danışmanlığımız yürüten Partner Seyahat Acentemizin seyahat danışmanlığı ve organizatörlüğünde İZMİR FOTOGRAF AKADEMİSİ'nin deneyimleri ışığında, konusunda uzman yol kılavuzları ve bilgi birikimine sahip bir Fotoğrafçılık eğitim uygulama ve alan çalışması şeklinde planlanmıştır.

Bu programın içeriğinde, gezi kelimesinin geçmesine bakarak bunun bir kültür gezisi, hele de hizmet beklentisi içinde olacağınız klasik bir TUR programı olmadığını hatırlatmak isteriz. Ancak yasal mevzuata uygun biçimde transfer konaklam ve gerektiğinde rehberlik hizmetleri almak üzere bir  A grubu bir seyehat acentesinin bize danışmanlık ve aracılık hizmeti verdiğini de bilmenizi isteriz.

Bu organizasyonu, bir fotoğrafçının neyi aradığını bilerek veya neleri bulmayı umut ettiğini düşünerek planladık. Fotoğraf peşinde koştuğumuz zaman dilimleri içinde gittiğimiz yerleri tabi ki gezecek ve fotoğrafçı gözüyle gözlemleyeceğiz.

Fotoğraf çalışma alanı olarak belirlediğimiz yerlerin tüm özelliklerini fotoğraf karelerine çekincesiz olarak yansıtabileceğiniz tüm planları biz yaparken sizden istediğimiz, gittiğiniz yerlerde ilişki içinde olacağınız yerel halk ile din, ırk, milliyet veya siyasi, ideolojik, ekip ruhu ve takım çalışmasını bozacak, tartışma ortamı yaratacak söylemlerden uzak durmanız olacak.

İnsan öğesi barındıran fotoğraflarınızın, modelin kişilik haklarını ihlal edecek biçimde olmamasına özen göstermeniz, gruptan ayrı yapacağınız bireysel çalışmalar esnasında izin almadan, iletişim kurmadan çekim yapmamanız ise aklınızda olmasını istediğimiz bir diğer ayrıntıdır.

18 Yaş altı çocukların fotoğraflarını çekeceğiniz zaman mutlaka ebeveynleri ile iletişim kurunuz.

Bazı yörelerdeki örf adet ve ananeler gereği özellikle kadınlar fotoğraf çektirmeyebilir ki, onları zorda bırakacak eylemlerden kesinlikle uzak durunuz.

Çekim alanları içindeki doğal yapıyı bozacak eylemler ve bazı özel türlerin gelişmesine engel teşkil edecek davranışlardan uzak durunuz.

Çiçek ve diğer bitkiler, bulunduğunuz ortamda bir hayli çok bile olsalar kesinlikle kopartmayınız; yani kısaca bir şey almanız gerekiyorsa sadece fotoğrafını alıp, bir şey bırakmanız gerektiğinde ise sadece ayak izinizi bırakınız.

Bagajınızın doluluk ve büyüklüğünün çekim alanları arasındaki ulaşım koşullarında size sıkıntı yaratabileceğini, ekibin hızını düşürebileceğini, alışık olmadığınız kırsal alanlarda yürüyeceğiniz zamanlarda ayakkabı tercihlerinizin size zor anlar yaşatabileceğini, gideceğiniz coğrafyanın iklim koşullarına ve geleneksel yaşam tarzına uygun olmayan giysilerin de keyfinizi kaçırabileceğini sakın unutmayın.

Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve bu programı kendiniz için olabildiğince keyifli bir hale dönüştürmenin ilk koşulunun ön bilgilendirme toplantılarımıza katılmak olduğunu aklınızdan çıkartmayınız.

Bu porgram her ne kadar Kamp adıyla zikredilmiş olsa da konaklama açık alanda değil, kapalı mekanlarda ve şehir merkezli yıldızsız ama temiz küçük otellerde gereçkleşir.

Odalar iki kişilik olup oda arkadaşı almadan tek kalmak isteyenler fark öderler.

Yemeklerin yerel mutfak ve yöresel ağız tadını yansıtıyor olması ihtimalini düşünerek, kendi ağız tadınız veya beslenme alışkanlıklarınıza aykırı bir durum oluşmaması ve dolayısıyla aç kalmamanız için kişisel önlemlerinizi almaktan sorumlu olduğunuzu unutmayınız. 

Sabah Kahvaltıları konaklama tesisinde alınacak olup, öğle yemekleri ise çekim alanlarındaki koşullar da düşünülerek yeri geldiğinde ayak üstü veya ulaşım esnasında araç içinde atıştırmalık olarak gerçekleşir; Akşam yemeği için kişiler tercihlerinde serbest olmakla beraber gelişen koşullara bağlı olarak farklı bir mekanda toplu yemek organizasyonu yapılabilir. Bu kapsamda Geleneksel Kars Mutfağı ve Aşıklar atışması eşliğinde bir akşam yemeği organizasyonumuz olacaktır. Ayrıca ÇILDIR gölünde bulunan Balık lokantasında yöresel Sarı Balık Mönülü bir öğle yemeği organizasyonunu da grup olarak toplu yapacağız.

Bu programa mahsus ve bu web sayfasında ilan edilen katılım payına Kars'a varış günü hariç tüm sabah kahvaltıları,  seyahat sigortası, Kars merkez, Kars Ardahan, Kars Çıldır ve Kars-Iğdır Doğu Beyazıt arasındaki  tüm ulaşım ve transfer giderleri, Seyahat Acentesi payı ve rehberlik hizmetleri ile KDV dahil olup, Kars'a ulaşım, öğle ve Akşam yemekleri ile ören yerlerine giriş ücretleri otel içindeki ekstra harcamalar ücrete dahil değildir.

KATILIM PAYI ÖDEME BİLGİSİ  (ÖNEMLİ ):

Bu program için yapılması gereken katılım payının ödemesini Kredi Kartınızla 3D Security güvencesindeki güvenli alışveriş sitemiz kanallarıı kullanarak yapabilirsiniz. Unutmayınız; sistemin sağlıklı işlemesi ödeme işleminin sorunsuz gerçekleşmesi için GSM telefonunuzun Bankanız tarafından Kredi kartı hesbınızla ilişkilendirilip tanımlanmış, ödeme anında telefonunuzun açık ve çekiyor olması gerekir. Aksi halde Bankanızın GSM numaranıza yollayacağı güvenlik kodunu girmeden işleminiz gerçekleşmeyecektir.  

Lütfen Unutmayınız ; Güvenli alışveriş politikamız gereği, aynı kredi kartı ile aynı gün içinde sadece iki kez ödeme yapabilirsiniz.

Diğer Geziler

Karadeniz Fotoğraf Kampı 2024
Karadeniz Fotoğraf Kampı 2024
Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Karadeniz-Laz Yaylaları
Karadeniz-Laz Yaylaları
Kemeraltı Fotoğraf Yürüyüşü
Kemeraltı Fotoğraf Yürüyüşü
İZFAK Doğa Okulu
İZFAK Doğa Okulu
Anadolu'da Fotoğraf Köyleri
Anadolu'da Fotoğraf Köyleri
Ege'de Halk Pazarları
Ege'de Halk Pazarları
Fotoğraf Yürüyüşü
Fotoğraf Yürüyüşü
Dağ Doğa Çocuk
Dağ Doğa Çocuk

Destekçilerimiz

Patikatrek
Türkü Tour
Pokutsal
GeziPort
Molarize
Time Travel