Kemeraltı Fotoğraf Buluşması

Fotoğraf Galerisi

Kemeraltı Fotoğraf Buluşması

 

İzmir'in daha adını andığınızda akla gelen ilk mekandır Kemeraltı. Şehrin yaşayan en canlı ekenomik alanlarından birisi olan Tarihi Kemeraltı; alış veriş merkezleri, onca yılın yaşanmışlığını içinde saklayan tarihi hanları, türk hamamları, havra ve kiliseleriyle birlikte, geçmiş yılların olduğu kadar, modern çağın izlerini de taşımasıyla zihinlerde yer eder ve İzmir'le birlikte ilk anılan bir kültürel,sosyal ve ekonomik değerler alanıdır.

Kalabalık çarşı içine sıkışarak unutulmaya yüz tutan bu değerler bütününü, günümüz modern insanına hatırlatmak, korunup kollanması ve yaşatılmasını amaçlayan bu fotoğraf çalışmamız, sadece gezip görmek değil,aynı zamanda kalabalıklar içinde gözlerden kaçan en küçüğünden en büyüğüne varıncaya kadar tüm mimari ayrıntıların tek tek fotoğraflanarak bir nevi belgesel tespit çalışması olarak da adlandırabiliriz.

 

Fotoğrafçının yaşadığı zaman içindeki tanıklığı, kente ve kentin geleceğine ışık tutacak toplumsal sorumluluğunun gereği olarak yapılacak olan bu çalışmalarda elde edilecek olan her fotoğrafın kent erşivine kazandırılarak geleceğe taşınması amaçlandı. İZFAK bu alanda yapacağı çalışmalarını, her bir katılımcıya  karşı olan kurumsal sorumluluğunun bilinci içinde organize eder.

Not : Aynı gün içinde çekimler sonrasında, İZFAK  Merkez adresinde buluşularak fotoğrafların teknik değerlendirmesi yapılır. Seçilen eserler  geleneksel sergilerde yer almak üzere İzfak Atölyelerinde tüm düzenlemeleri yapılarak baskıya hazır hale getirilir ve bir kopyası eser sahibine verilir.

Sabah saat 09.30 de Konak Saat Kulesi önünde buluşma.Kısa bir tanışma  ve çalışma planı hakkında alanda gerçekleşecek toplantı sonrasında tarihi Konak Meydanında fotoğraf çalışmalarına başlıyoruz. Meydan çalışmaları sonrasında Tarihi Kemeraltı çarşısının fotoğrafik öğelerin ön planda olduğu girişlerini kullanarak alanda uygulamalı çekim çalışmamıza devam ediyoruz. Sokak ve Yaşam fotoğrafları peşine düştüğümüz bu aralıkta kısa bir zaman dilimi yaratarak Kemeraltı'nın otantik tarihi mekanlarında kahve molası veriyor ve kısa bir durum değerlendirmesi yapıyoruz.

Daha önceden belirlenmiş uygulama alanlarımızın arasına Tarihi Hanları, Otelleri, hamamları ve bazı inanç merkezlerini de dahil ederek öğle arasına kadar deklanşörlere soluksuz basıyoruz. Basmahane Tren İstasyonuna kadar sürecek olan günü birlik bu etkinliğimizi tarihi Anafartalar caddesi üzerindeki eski mahalle kahvelerinde içececğimiz yorgunluk çaylarımızla sonlandırıyoruz.

Aynı gün çekimler sonrasında, İZFAK  Merkez adresinde buluşularak fotoğrafların teknik değerlendirmesi yapılacak ve seçilen eserler  geleneksel sergilerde yer almak üzere İzfak Atölyelerinde tüm düzenlemeleri yapılarak bir kopyası eser sahibine verilecektir.

Sabah Kahvaltısını evde yaparak buluşma noktamıza geliyoruz. Öğle yemeğini ise çekimlerden fırsat bulduğumuz kalan zamanlarda ayak üstü mekanlarda ve kişisel olarak gideriyoruz.Yemek molasını uzun tutmak imkanı yaratırsak leziz tatları ile esnaf lokantaları bizi bekliyor.

Bu programa, İZFAK Gold üyeleri  ve halen İzfak bünyesinde Fotoğrafçılık eğitimleri, atölye çalışmaları yapan kursiyerlerimiz ücretsiz olarak katılırken, diğer katılımcılar ilan edilen katılım payını ödeyerek kayıt yaptırırlar.

 

Bu programa katılmak istiyorsanız güne akşamdan hazırlık yaparak başlayınız ve bu hazırlıklarınız önce Fotoğraf makinenizi kontrol etmek olsun. Hafıza kartlarınızı fotoğraf çantanıza koymayı ve pilinizi şarj etmeyi Unutmayınız. Yedek pillerinizi yanınızda bulundurunuz. Çalışma alanları hakkında bizden bilgi  alarak ekipman tercihlerinizi belirleyiniz, amaçlanan fotoğrafarı elde edebilmeniz için  objektif seçimlerinizi doğru yapınız. Tercih ettiğiniz objektiflere uygun Filtrelerinizi çantanızda bulundurmayı unutmayınız.Işık yansıtıcı panel ve difüzörleriniz de yanınızda bulunsun. Varsa diğer aydınlatma aparatlarınızı da çantanıza koyun deriz.

Sabah evden çıkmadan önce mevsim koşullarına ve çalışma alanlarındaki genel duruma uygun, rahat giysileri tercih ediniz.Mutlaka Sabah kahvatısı yaparak evden ayrılın.Eğer sürekli kullandığınız bir  ilacınız varsa mutlaka yanınıza alın ve çantanızdaki yeri hakkında bir kişiyi  bilgilendirin; geride bıraktığınız bir kişiye nereye ve ne amaçla gittiğinizi, ne zaman eve  döneceğinizi mutlaka bilgi notu  olarak bırakınız. Son kontrollerinizi yapmadan ve en önemlisi kimlik kartınızı almadan evden ayrılmayınız.

Gerek bizi tanımak gerekse bu program hakkında bilgi almak isterseniz iletişim adresimizde kayıtlı olan telefon veya diğer irtibat araçlarını kullanarak arayabilir veya bizi adresimizde ziyaret ederek bir bardak çayımızı içebilirsiniz.

Diğer Geziler

Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Ege'nin Köylerinde Fotoğraf
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
Dağ Doğa Fotoğraf Yürüyüşü
İZFAK Doğa Okulu
İZFAK Doğa Okulu
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Bağ Bozumu-Fotoğraf Yürüyüşü
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Uygulamalı Fotoğraf yürüyüşleri
Kış Fotoğrafçılık Kampı
Kış Fotoğrafçılık Kampı
Anadolu'da Fotoğraf Köyleri
Anadolu'da Fotoğraf Köyleri
Ege'de Halk Pazarları
Ege'de Halk Pazarları
Karadeniz-Laz Yaylaları
Karadeniz-Laz Yaylaları
Dağ Doğa Çocuk
Dağ Doğa Çocuk
Karadeniz Fotoğraf Kampı 2020
Karadeniz Fotoğraf Kampı 2020

Destekçilerimiz

Patikatrek
Türkü Tour
Pokutsal
RakaniTur
GeziPort
Molarize