İZFAK Doğa Okulu

Fotoğrafa yeni başlayanların her zaman ilgi alanıdır doğa; fotoğraf makinesi ile ilk kez tanışan herkes önce çevresindeki doğal alanların görüntülerinin peşine düşerek başlar fotoğrafçılığa. İşin püf noktalarını öğreninceye kadar da en kolay çalışma alanlarımız olur doğa; ancak biz doğaya sadece fotoğraf çekmek amacıyla gitmiyoruz; bir yandan fotoğraf çekerken diğer taraftan gün boyu yürüyerek aynı zamanda spor yapıyor, gözlemcilik yanımızı geliştiriyor, keşfetme arzularımızın da peşinden koşuyoruz.

 

Bu amaçla doğanın o müthiş döngüsü içinde karşılaştığımız ilginç görüntüleri sadece belleğimize yazmakla kalmıyor fotoğraf makinemiz aracılığıyla belgeleyerek şehre getiriyoruz. Şehrin yoğun karmaşası içinde sıkışıp kalarak, doğayı ve doğallığı unutan şehir insanıyla tanıştırıyoruz. Yani kısacası biz, yaşadığımız coğrafyanın sadece içinde barındığımız kentle sınırlı olmadığını, yaşadığımız kenti çevreleyen doğal güzellikleri de kapsadığını bilerek, nefes alma alanlarımızla tanışmak için aynı zamanda keşif gezilerine çıkıyoruz.Ancak bu açık alan uygulamaları olan bu gezilere çıkmadan önce tüm katılımcılara doğa bilgisi ve doğada bizi bekleyen riskler hakkında bilgilendirme toplantıları  düzenliyoruz.

 

Kurumumuz bünyesinde faaliyet gösteren Doğa Grubumuzun (Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi) deneyimli sporcularıyla yol arkadaşlığı yapıyor, doğada güven içinde seyahat etmenin keyfi ve ayrıcalığını yaşıyoruz.

 

Doğa okulumuzla birlikte katılacağınız ister spor, ister Fotoğraf amaçlı yapacağınız doğa yürüyüşlerinin daha keyifli ve eğlenceli olmasını isterseniz lütfen bize ulaşarak bigi alınız ve mutlaka yüzyüze gerçekleşecek bir tanışma toplantısı talep ediniz. Bizi web sayfalarımızdan takip ederek tanıyabilirsiniz ancak bizim de sizi tanımamıza imkan yaratın ki karşılaşabileceğiniz zorluklar ve sizi bekleyen riskler hakkında sizi bilgilendirelim.

 

Bu etkinliğe katılmadan önce doğa grubu web sayfamızı en az bir kez, bizi ise mutlaka ziyaret ederek lütfen bilgi alınız

 

Doğa grubumuzla ilk kez doğa yürüyüşleri sportif etkinliklerine katılacak olanlar ve kurumlarımıza üyelik bağı ile bağlı olmayan katılımcılar bu sayfada yayınlanan katılım payını ödeyerek etkinlikte yer alabilirler. Ancak, katılım payı ödemesi bir kez gerçekleştikten sonra geri iadesi mümkün değildir. Ancak birinci dereceden akrabaların ve katılımcının bizzat kendisi, ölüm ve hastalık hali gibi mazeretlerini resmi belge ile kanıtlamaları halinde  bir sonraki etkinlikte bu haklarını kullanabilirler.

 

Katılım payının ödemesini Kredi Kartınızı kullanarak 3D Security güvencesindeki güvenli alışveriş kanallarımızdan yapabilirsiniz. Unutmayınız; sistemin sağlıklı işlemesi ödeme işleminin sorunsuz gerçekleşmesi için GSM telefonunuzun Bankanız tarafından Kredi kartı hesbınızla ilişkilendirilip tanımlanmış ve ödeme anında telefonunuzun açık ve çekiyor olması gerekir. Aksi halde Bankanızın GSM numaranıza yollayacağı güvenlik kodunu girmeden işleminiz gerçekleşmeyecektir. 

 

Merak etmeyiniz  izmirfotografakademisi.com’da keyifli bir satınalma ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamanız için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin kredi kartı bilgilerinizin hiç bir şart altında kaydedilmesi ya da kopyalanması olasılığını, kişisel bilgilerinizin 3.şahısların eline geçmesi ya da 3.şahıslarla paylaşılması olasılığını, özetle bilgi güvenliğinizin zarar görebileceği tüm ihtimalleri düşünerek elimizden geldiğince ortadan kaldırdık.Kısaca Kredi kartı kullanarak yapacağınız ödemelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi 128 bit SSL sertifikası ile koruma altına aldık. 

 

 

Güvenli alışveriş politikamız gereği, aynı kredi kartı ile aynı gün içinde sadece iki kez ödeme yapabilirsiniz.

 

Ege'de, doğa ve ormanlık açık alanlara giriş yasağı başladı ve Mayıs ayı ile birlikte Egenin dağlarını ormanları ve doğal alanlarını doğanın gerçek sahiplerine bıraktık. O sebeple yaz ayları içinde hem yasal prosedür gereği hem de sıcaklar ve diğer güvenlik sorunlarından sebep bölgemizde etkinlik yapmıyor yasakların olmadığı daha serin ve  görsel zenginliği daha fazla olan uzak coğrafyalarda olmaya devam edeceğiz. Bu haftanın programını da Türkiye'nin en büyük Ihlamur ormanlarında gerçekleştiriyor, kısa mesafeli yürüyüşlerle  doğadan uzak kalmadan hem Ihlamur hasadını fotoğraflıyor hem de günün akışı ve gelişen koşllara göre eğlenceli ve bol fotoğraflı bir gün yaşamayı planlıyoruz.

Ormanlık alanlardaki mevsimsel farklılıklar ve değişimlere tanıklık edeceğimiz günler devam ediyor; Sonbahar ile birlikte baslayıp Kış ile devam eden bütün bir sezon içinde  birçok keyifli çalışmayı yaptık; her ne kadar yaz sıcakları bizi sahillere doğru çekiyor olsa da biz yine de doğanın tam içinde, renk,ışık ve doğal degisime tanıklık etme alışkanlığımızdan vaz geçemiyoruz; eğer siz de bu keyfe ortak olmaya hazırsanız, doğada farklı ışık koşulları altında en güzel doğa fotoğraflarını nasıl alabileceğinizi, doğada güven içinde seyahat etme becerisi edinmeyi düşünüyorsanız İzfak Doğa Okulu sizin hep vazgeçilmeziniz olacak.

Mevsim olarak ormanların ılıman derinliklerinde saklanarak bizimle buluşmayı bekleyen binbir çeşit fotoğrafik detay, İzfak Doğa Okuluyla birlikte gerçekleşecek doğa yürüyüşleri ve uygulamalı çekim gezilerinde gün yüzüne çıkıyor ve tarafınızdan fotoğraflanmayı da bekliyor.

 

Sonbaharın hüzün dolu renkleri, Kış aylarının beyaza boyadığı doğal çevrelerde en doğru kar ve kış fotoğrafı çekme becerisi kazanma, kıştan kalma kar sularıyla coşkulu akmaya bir yana bırakıp daha durgunlaşan dereler, şelaleler uzun pozlama yöntemiyle fotoğraflanmaya ve Kelebekten çiçeğe varıncaya kadar birbirinden farklı türleri, en güzel doğa detay görsellerini takım halinde fotoğraflamaya gidiyoruz yine; o yüzden bu hafta sonu pazar günü yine fotoğraf makinelerinizle birlikte yanınızda bulunması gerekenleri bizden bilgi alarak hazır bulundurup Pazar'ın gelmesini bekleyin.

 

Doğa, manzara ve makro fotoğrafa ilgi duyanların kaçırmaması gereken zamanları en doğru şekilde planlayarak çıkacağımız bu yolculuklarda, doğa grubumuzun deneyimli üyelerinin yol kılavuzluğunda doğa manzara ve Makro fotoğraf çalışmaları yanında keşfedilmemiş birbirinden güzel doğal güzelliklerin de peşine düşüyor, doğada güven içinde ve alanında uzman yol kılavuzlarımızın rehberliğinde çekim çalışmalarımız geliştirerek şehre dönüyoruz. Baharla birlikte doğanın muhteşem canlanışı ve Sonbahar aaylarındaki renk döngüsüne tanıklık etmek, mevsimsel dönüşümü yerinde izleyerek gözlemlemek, üstelik çok az insanın bildiği coğrafyalarda yer alan farklı görselleri fotoğraflamak, yaza girmeden belki de son bir bahar gününde, fotoğraflı bir kır gezintisi yaparken farklı tadlarla donatılmış bir kır masası etrafında buluşarak günü tamamlamak isterseniz çalışma grubumuz içinde yer alabilirsiniz.

 

Siz de bu muhteşem değişimi izleyip fotoğraflamak, bazen zor bazen de çok kolaylaştırılmış şartlarda farklı ışık ve renk dokusuyla tanışmak, gün sonunda en güzel fotoğraflarınıza bakarak şehre dönmek isterseniz her pazar olduğu gibi bu pazar günü de sizi doğada seyahat etmeye çağırıyor, bu zamana kadar hiç görmediğiniz bir doğal çeşitlilikle tanışmaya ve çiçekten kelebeğe farklı türleri yerinde fotoğraflamaya götürüyoruz. Değişen koşullara göre bizimle olmayı planladığınız o günde nasıl fotoğraflar çekebileceğinizin bilgisini isteyiniz lütfen.
 

Bu hafta yine doğa grubumuzun deneyimli üyelerinin yol kılavuzluğunda yine birlikte ve ortak hareket edeceğiz, güven içinde keyifli bir pazarı birlikte yaşayacağız. Bu keyifin daha çekici olması için biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz ancak sizin doğada seyahat etmeye uygun bir şekilde hazır olmanız şartıyla. O yüzden diyoruz ki; bu programa katılmak için karar vermeden önce bize uğrayarak parkur ve doğa bilgisi almak için sizi bir bilgilendirme toplantısına davet  ediyoruz. Bu pazar yine Ege'nin en güzel doğal alanlarının birisinde olacak ve açık alanda hem yürüyerek spor yapacak hem de fotoğraf kovalayacağız unutmayın.
 

İZFAK Doğa Okulu olarak doğadaki tüm çekimlerimiz esnasında bolca doğal görüntü, köy kahvelerinin loş ışıkları altında enteresan insan portreleri de çalışıyoruz. Eğer doğa manzara ve makro fotoğraf merakınız varsa mevsimsel yumuşak ışığı kaçırmayın. Ayrıca etkili Makro çekim teknikleri konusunda arzu eden herkese alanda, yerinde bilgi aktarıyoruz. Bunların dışında kısa molalar verdiğimiz köylerimizde geleneksel köy yaşamını yerinde görmek ve fotoğraflamak şansınız zaten hep var. Yani kısaca köy kahvelerinde portre insan, yaratıcı portre ve geleneksel köy yaşamından kesitler içeren belgesel ve sokak görüntüleri de alabilirsiniz..

 

BU PROGRAMDA NE FOTOĞRAFLAYACAKSINIZ 

Bursa'nın ıhlamur ormanlarında her yıl gerçekleşmekte olan Ihlamur hasadı çalışmaları, Ihlamur ormanlaıı içinde ışık ve renk çalışmaları, Ormanın serin dokusu içinde saklanmış binbir çeşit detay ve doku ile birlikte akarsu ve şelaleler...Doğa Manzara
 

KİMLER KATILABİLİR:

18 Yaşını doldurmuş fotoğraf tutkusu olan herkes bu programda yer alabilir.Ancak bu program bir TUR organizasyonu değil, PATİKATREK Doğa Sporları Eğitim Merkezi ve  İzmir Fotoğraf Akademisi üyeleri ve onların yakınlarının katılımı ile gerçekleşecek  planlanlı bir  açık alan Fotograf çekim uygulama çalışmasıdır  bu neden katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan kayıt yaptırması hatırlatılır. Katılımcıların etkinlik başlangıç noktasına gidiş geliş transferleri A grubu TÜRSAB işletme belgeli seyehat Acentesi tarafından yapılır ve kesin kayıt  zorunludur.


 

HAVA DURUMU 

Doğada hava koşullarının her an değişebileceğini düşünerek  ve mutlaka bize ulaşarak lütfen ayrıntılı ek bilgi alınız.

 

İZFAK DOĞA OKULU, İzmir Fotoğraf Akademisi ve Patikatrek Doğa Sporları Eğitim Merkezi nin bir alt grubu olup, doğada seyahat ve barınmadan, doğada görüntü avcılığı ve fotoğrafçılığa kadar uzanan bir dizi  bilgi, eğitim ve uygulama programını üyeleri ile paylaşarak uygulayan, onların doğa ile uyumlu, minimum risk altında doğada seyahat ve barınmalarını sağlayarak aynı anda fotoğrafik bilgi desteği veren bir platform olup, keyifli günlere imza atar. 

İzfak Doğa Okulu teorik eğitim programları iki aylık bir dönemi kapsar ancak ihtiyaç durumunda ara dönemlerde kayıt alınarak yeni bir sınıf oluştuğunda dersler takrar edilir. Zorunlu ders programları çoğunlukla KASIM-ARALIK  ayları içinde başlar, yoğun hafta sonu uygulamaları ile Mayıs ayına kadar devam eder.  MAYIS -EYLÜL döneminde ise bazen hafta sonu gerçekleşen, bazen de uzun süreli, konaklamlı uygulumalı eğitim kampları ve atölye çalışmaları organize eder.

 

Teorik dersler Patikatrek Doğa Sporlarının Merkez adresinde, hafta içi akşam saat 19.00-21.00 arasında gerçekleşir. Patikatrek Doğa Sporları ve İzmir Fotoğraf Akademisi Üyeleri derslerden ücretsiz yararlanır. Yeni üyelerin Eğitim Programlarına katılması zorunludur, üyeliği devam edenler ise bilgilerini tazelemek amaçlı istedikleri programa yine ücret ödemeden katılabilirler.

İzfak Doğa Okuluna ister fotoğrafçılık isterseniz doğa bilgisi dersleri almak veya uygulamalı workshoplarda bulunmak isteyen herkes katılabilir.  

 

İzfak Doğa Okulu Ders programı ana başlıkları

1- Doğa Bilgisi
2- Doğada Seyahat
3- Doğada Barınma
4- Doğada Beslenme
5- Doğada Yön Bulma
6- Doğada ilk yardım
7- Arama Kurtarma
8- Hava Tahmini
9- Ekipman ve Malzeme Bilgisi
10-Doğa Fotoğrafçılığı

 

Dersleri eksiksiz tamamlayan katılımcılara Katılım Belgesi ve Üyelik Kartı verilir. Üyelik Kartına sahip olanlar Kurumumuzun üyeleri ve onların birinci dereceden akrabalarına sunmuş olduğu tüm ayrıcalık ve avantajlardan yararlanma hakkı elde ederler.

 

İzfak Doğa Okulu Kurumsal Üyelik süresi 1 Yıl olup Ücreti 150 TL sıdır. Kayıt için başvuru formu ile birlikte iki fotoğraf (kurumumuzda ücretsiz çektirebilirsiniz) yeterlidir. 

 

Bu programda  gece yolcuğu esnasında  dinlenme tesislerindeki yemek ve içecek hizmetlerinden yararlanabilirsiniz; Sabah kahvaltısı etkinliğimizin başlangıç noktasındaki köyde arzu edenlerin önceden kayıt bildirimi yapması  koşuluyla köy kahvlatısı hazırlatabiliriz.

Ayrıca kahvaltıda ve öğle yemeğinde evden ayrılırken yanınızda getirdiklerinizi de yiyebilirsiniz... Etkinliğin sonunda ise dönüş yoluna girmeden, yine önceden bildirmek koşuluyla Balık salatalı bir yemek organizasyonu yapmak imkanımız var... İsteyen serbes zamanlarda yemek ihtiyacını kendi danak tadına uygun olarak da gidermekte serbesttir...

Yol ucereti katılım payına Yemek ve içecekler dahil değidlir...

 

 

Bu program bir TUR organizasyonu değil, PATİKATREK Doğa Sporları Eğitim Merkezi ve  İzmir Fotoğraf Akademisi üyeleri ve onların yakınlarının katılımı ile gerçekleşecek  planlanlı bir doğa yürüyüşü ve açık alan Fotograf çekim uygulama çalışmasıdır;  bu neden katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan kayıt yaptırması hatırlatılır. Katılımcıların etkinlik başlangıç noktasına gidiş geliş transferleri A grubu TÜRSAB işletme belgeli seyehat Acentesi tarafından yapılır ve kesin kayıt  zorunludur.

 

Araçlarda koltuk ye yer rezervasyonu yapılmaz."Erken gelen oturur" kuralı uygulanır. 

Katılımcılar, görevli veya faaliyet rehberlerinin uyarı ve talimatlarına kayıtsız şartsız uymakla yükümlüdürler... 

Organizasyonlarımızda grubun en iyi şekilde sevk ve idaresi, faaliyetin selamati, katılımcıların güvenliği için rehberlerimizin almış olduğu kararlar tartışma konusu yapılamaz.

Uyarı ve talimatlara, yürüyüş ve çalışma disiplinine uyamamak veya yorgunluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu gibi etkenlerden kaynaklanabilecek her türlü kaza, yaralanma ve sakatlanma durumunda rehberler, faaliyetin organizatörleri ve diğer görevlileri sorumlu tutulamaz.

Faaliyete katılan her birey link içindeki online başvuru sayfası içindeki linkler deki SAĞLIK BİLGİSİ, RİSKLERİN KABULÜ ve MUAFİYET formu belgelerini faaliyet anında ıslak imzalı olarak görevlilere teslim etmekle sorumludurlar ve en az bir kez okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

 

İZFAK İzmir Fotoğraf Akademisi ÜYE'leri ise link içinde yayınlanmış olan gerekli formlardan sadece Başvuru formunu doldurarak etkinliklerimizde yer alabilirler.

 

Doğa okulumuzla birlikte katılacağınız açık alan uygulama çalışmaları ve Doğa Yürüyüşlerimize sağlık durumu uygun olan,18 yaşını doldurmuş MÜRACAAT FORMU doldurarak kayıt yaptıran herkes fotoğraf çekmek amaçlı olarak da dahil olabilir…


Doğada yapılan açık alan yürüyüşleri ve fotoğraf çalışmalarımız, riskli faaliyet dalları içinde olmamakla beraber, bir ekip uyumu ve gün içinde belli bir mesafenin tamamlanması hedeflenen takım faaliyetleri olması sebebiyle, ekibin ahenk ve disiplini,yürüyüş ritmi,takıma uyum ve adapte olma zorunluluğu içerir.

Faaliyet başladığı andan itibaren hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, faaliyetten ve gruptan ayrılmak ve bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.

Servis araçlarımıza dahil olduğunuz andan itibaren görevli arkadaşlarımızın talimat ve yönlendirmelerine uymak zorunluluğu ve sorumluluğunu taşırsınız.

Grup içi ahengin ve disiplinin korunması için,yüksek sesle ve alenen itirazlarda bulunmak, rehber ve kılavuzların kararlarını tartışma konusu yapmak,onların talimat ve uyarılarına aykırı davranmak hoş karşılanmaz.


Molalarda alkol ve alkol türevli içecekler almak yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alkol almayınız

Yürüyüş esnasında büyük mola anına kadar,sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. 

Doğada yapacağınız uzun mesafeli yürüyüş etkinlikleri öncesi akşamında, el ve ayak tırnaklarınızı mutlaka kısaltınız, sabah evden ayrılmadan önce mutlaka kahvaltınızı yapınız ve ihtiyaç hissetmeseniz de en az bir büyük bardak su içiniz.

Yürüyüş ayakkabılarınızı bileği kavrayan ve sert tabanlı olanlardan seciniz.

İZFAK Doğa Okulu ile birlikte doğada yapılacak yürüyüş ve açık alan uygulamalı fotoğraf çekim çalışmaları katılımcıların kendi arzusu ile ve hiç bir zorlama olmadan katılarak yapılan aktivitelerdir. Sorumluluğunu taşıyamayacağınız hiç kimseyi birinci dereceden akrabanız dahi olsa faaliyetlere kendi rızası dışında katılmaya zorlamayınız.

Yürüyüş esnasında çevreye zarar vermemek için daha önce yürünmüş patikalardan ve tek sıra halinde düzenli yürüyünüz. Doğaya zarar verecek hareket ve eylemlerden lütfen uzak durunuz… 

 

Gruptan ayrılarak yapacağınız  çekim çalışmalrında risk hesabını doğru yapınız hatta mümkünse yol rehberinizden bu konuda destek alınız. Habersiz ve tek başınıza asla çalışma alanlarını terk etmeyiniz.

Küçük bir sırt çantası – Bel ve göğüs kısmından bağlamalı tokalı. 30 lt.hacimli.Yürüyüş ayakkabısı - Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, sert tabanlı (Tercihen Gro-tex ve Vibran taban),ayak numaranızdan bir numara büyük. Yağmurluk - Tercihen panço Anorak - Gro-Tex ceket veya ince kat, rüzgar geçirmez mont veya polar Sweat-shirt - Uzun kollu polar veya sentetik orta katman üst giysi İç giysi – Sentetik veya yün,teri dışarı atan,kolay kuruyan en az iki takım. Pantolon - Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesimli,kot ya da kadife pantolon ile kesinlikle gelmeyiniz. Şort – çok önerilmese de sıcak günler için - ya da şort olabilen pantolon Tozluk - Tercihe bağlı, karlı yürüyüşlerde, yağmurda kullanılabilir Bere - Polar veya benzeri olabilir Matara -Yaklaşık bir litrelik ped şişe ya da özel matara veya hortumlu su torbası Güneş gözlüğü - Tercihen UV- A ve B Filtreli Güneş şapkası -Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu, kulakları ve yüzünüzü kapatanları tercih ediniz. İlaç - Kişisel olarak sürekli kullandığınız ilaçlarınız, varsa kılavuz ya da rehberinize mutlaka bilgi veriniz. Kolayca ulaşabileceğiniz ve sizden başka ikinci bir kişinin de mutlaka bilmesi gereken bir yerde, yanınızda olsun. Çorap – Yün veya özel imal iki çift. Eldiven – Karlı ve soğuk havalarda kullanmak için, tercihen Gro-Tex. Kısa molalarda- enerji verici kuru üzüm,kuru kayısı,kuru dut,fındık,ceviz gibi atıştırmalık yiyecekler. Fotoğraf makinesi –Yeterli sayıda yedek pil ve hafıza kartı,duruma göre Tripod 

GENEL BİLGİLER
  • BAŞLANGIÇ TARİHİ :29.06..2019
  • Progr. BİTİŞ TARİHİ :30.06.2019
  • MAKSİM.KATILIMCI :16 Kişi
  • BULUŞMA NOKTASI :İZMİR
  • ULAŞIM ARAÇLARI :Özel servis
  • BİLGİLENDİR.TARİH :Her gün
  • EĞTM. FOTOĞRAFÇI :Z.AYDIN
ÜCRET : 150 TL (KDV DAHİL)
PayPal Ödeme Seçenekleri