Kış Fotoğrafçılık Kampı

Kışın fotoğraf çekmek çok farklı bir deneyimdir. Belki daha önce hiç düşünmemiş, ağır iklim ve çalışma koşulları dolayısıyla aklınıza bile getirmemiş olabilirsiniz; ancak kar fotoğrafları size harika görseller verebilir, kimbilir belki de çekimler esnasında yaşadıklarınızla çocuk dünyanıza yeniden dönebilirsiniz.

 

Kar manzaraları, ışık yansımaları ve diğer mevsimsel unsurları ile kış fotoğraflarının en çetin ama en keyifli konularından birisidir kar. Kış Fotoğrafçılık Kampımız esnasında Kar fotoğrafı nasıl çekilir, bu sorunun yanıtını arayacağız hep birlikte. Sadece kar fotoğraflarını doğru çekmenin yanında özel olarak seçtiğimiz çalışma alanlarının yarattığı çeşitlilikle, Anadolu çoğrafyası içinde zor iklim koşullarında akıp giden hayatları ve olağan üstü zorluklara direnen yaşamları  da fotoğraflamak imkanı bulacağız.

 

Karlı alanların açık tonlarını nasıl pozlamamız gerektiğinden tutun da soğuk iklim şartlarının hem bizi hem de ekipmanlarımızı nasıl etkilediğini, olumsuzlukların fotoğraflarımıza nasıl yansıdıgını, ağır kış koşulları içinde hem kendimizi hem de fotoğraf ekipmanlarımızı korumayı öğreneceğiz. Çekim anlarında, her türlü hava ve iklim koşullarında hayatı idame ettirme eğitimleri almış profesyonel yol rehberlerimiz olacak yanımızda. Koşullar elverdiği ölçüde, çalışma alanlarımıza  en yakın yerlerde lojistik destek ekiplerimiz de hazırda bekliyor olacak. 

 

Bu Program TÜRSAB üyesi, A grubu işletme belgeli, Türkü Turizm Seyahat Acentesinin seyahat danışmanlığı ve organizatörlüğünde yapılmaktadır.

 

Geçmiş yıllara ait kamp fotoğraflarına link üzerinden ulaşarak göz atabilirsiniz.

 

1.Gün 11 ŞUBAT 2016; Bu kampa katılacak olan fotoğrafçılar Trabzon'a kendi imkanlarıyla gelecek olup, en geç Saat 08.00 de Trabzon'da buluşuyoruz. İzmir'den hareket  edecek olan grup üyeleri ise topluca hareket ederek aynı ucakla Trabzon'da olacaklar. Konaklama tesisine transferler Ardeşen'den itibaren tarafımızdan organize edilecek ve öğle yemeği sonrasında gerçekleşecek ilk çalışmamız konaklama tesisimize yakın olan Kar altındaki Karadeniz Köyleri ve geleneksel mimari tarzıyla yakından bildiğimiz Karadeniz konakları olacak.

 

Fırtına vadisine 500m rakımda, dik bir yamaçtan bakmakta olan  ve klasik bir Karadeniz köyü konumundaki ilk çalışma alanımıza 2 Km lik bir orman yürüyüşü ile ulaşacağız; yürüyüş esnasında orman içi kar kış doğa görüntüleme çalışmaları yapılacak. İlk günün yorgunluğunu düşünerek bugün sizi fazla yormayacağız ve hayallerinizde bile göremeyeceğiniz bir doğal alan olan konaklama tesisimiz Ekodanitap Doğal Yaşam Çiftliğine erkenden varmış olacağız. Fırtına vadisine bakan muhteşem bir manzara eşliğinde yöresel tadlarla donanmış yemek masamızda akşam yemeğini toplu halde alıyoruz; yemekle birlikte ertesi günün programı ve iş planını da birlikte konuşarak gelişen koşullara ve hava durumuna göre yapacağız.Yemek sonrası şansımız varsa lapa lapa yağan bir kar altında, çay bahçesi içindeki bungalowlarımızda uyumanın mutluluğunu birlikte yaşayarak  ertesi güne uyanabiliriz.

 

2. Gün 12 Şubat 2016 ; Bu gün hava ve iklim koşulları bize iyi ya da kötü bir sürpriz yapsa dahi yeni güne hazırız; arazi araçlarımız bizi en zor koşullarda planladığımız çekim alanlarına ulaştırmak üzere bekliyor olacak, o yüzden sıkı bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Arazi araçlarımızla  Fırtına Vadisinin karla kaplı derinliklerine, karla kaplı kartpostal güzelliğindeki doğal ormanlık alanlara doğru tam günlük bir yolculuğumuz var. Küşüve, Çinçiva, Ortan ve Mollaveyis köyleri, Konaklar Mahallesi, üzeri karla kaplı tarihi köprüler gün boyu çalışma alanlarımız olacak. Aynı günün akşamında ise daha yükseklerelere çıkıyor, daha fazla karlı bir coğrafyada olmak üzere Ayder yaylasına ulaşıyoruz. Konaklama ve Akşam Yemeği Ayder Yaylasında; yemek sonrasında gelişen koşullara göre, gece kar dokusu üstünde yine nefes almadan fotoğraf kovalıyoruz.

 

3.Gün 13 Şubat 2016 ;  Bugün yeni güne yine yöresel bir kahvaltı ile başlayarak bolca enerji depoluyoruz; cünkü bütün gün buna ihtiyacımız olacak; zira muhtemelen kar paletli arazi araçları eşliğinde zorlu bir yayla yürüyüşü denemesi yapacağız. Neleri fotoğraflayacağız  diye sorduğunuzu duyar gibi olduk; şansımıza ne çıkarsa diyelim ancak yorgun bir günün sonunda sıcak bir yayla evinde yanan sobanın etrafında toplanmış olarak günü tamamlamanın keyfiyle de yetinebiliriz.


4.Gün 14 Şubat 2016 ;  Uçağımızın  kalkış saatine kadar olan zamanı, Karadenizin meşhur ormanları içinde 1.5 km lik bir yürüyüşle ulaşabileceğimiz bir Şelale, karlı bir Vadi, karpostalları aratmayacak görüntüleri yakalamak adına Orman ve Dere kıyısı çalışması yaparak değerlendiriyoruz. Akşam yemeğimizi Ardeşen'de Babaahmet kasaba lokantasında yiyerek hava yoluyla İzmir'e dönüş için yola çıkıyoruz...

 

 

Bu programda neleri fotoğraflayacak ve neler öğreneceksiniz

 

Ağır kış koşullarında kendinizi ve fotoğraf ekipmanlarınızı nasıl koruyacağınızı öğrenecek, hepsinden önemlisi de gerçek beyazı pozlamayı yerinde test ederek en doğru Kar fotoğraflarını çekmeyi başaracaksınız. Karadeniz denince aklınıza gelen tüm güzelliklere ulaşma şansını biz yaratacak gücünüz ve ekipmanınız uygun olursa siz de fotoğraflayacaksınız; ayrıca en zor çalışma koşullarında fotoğraf kovalayacak; karpostal tadında, soğuk beyaz örtü altında hapsolmuş yaşamlarla birlikte Karadeniz köy hayatını, geleneksel tarzdaki konakları, bolca orman, doğa vadi şelale ve dere kıyısı manzarasıyla Kar altındaki tarihi köprüleri, çay bahçeleri ve bitki örtüsünü fotoğraflama şansınız yüksek olacak.

 

Yanınızda bulundurmanız gereken fotoğraf malzemeleriniz

 

Fotoğraf makinesi, yedek pil ve şarj aletleriniz, ses kayıt cihazları, parasoley yansıtcı , Polarize ve UV  filitreler ile gri kart... Elinizde olmayan malzemelerin kullanımı için bizden ücretsiz destek ve yardım alabilirsiniz.

 

Bu Program bir TÜRSAB üyesi, A grubu işletme belgeli, Türkü Turizm Seyahat Acentesinin seyahat danışmanlığı ve organizatörlüğünde İZMİR FOTOGRAF AKADEMİSİ'nin deneyimleri ışığında, konusunda uzman yol kılavuzları ve bilgi birikimine sahip bir Fotoğrafçılık eğitim uygulama ve alan çalışması şeklinde planlanmıştır.

 

Bu programın içeriğinde, gezi kelimesinin geçmesine bakarak bunun bir kültür gezisi, hele de hizmet beklentisi içinde olacağınız klasik bir TUR programı olmadığını hatırlatmak isteriz. Ancak yasal mevzuata uygun biçimde transfer konaklam ve gerektiğinde rehberlik hizmetleri almak üzere bir  A grubu bir seyehat acentesinin bize danışmanlık ve aracılık hizmeti verdiğini de bilmenizi isteriz.

 

Bu organizasyonu, bir fotoğrafçının neyi aradığını bilerek veya neleri bulmayı umut ettiğini düşünerek planladık. Fotoğraf peşinde koştuğumuz zaman dilimleri içinde gittiğimiz yerleri tabi ki gezecek ve fotoğrafçı gözüyle gözlemleyeceğiz. Fotoğraf çalışma alanı olarak belirlediğimiz yerlerin tüm özelliklerini fotoğraf karelerine çekincesiz olarak yansıtabileceğiniz tüm planları biz yaparken sizden istediğimiz, gittiğiniz yerlerde ilişki içinde olacağınız yerel halk ile din, ırk, milliyet veya siyasi, ideolojik, ekip ruhu ve takım çalışmasını bozacak, tartışma ortamı yaratacak söylemlerden uzak durmanız olacak. İnsan öğesi barındıran fotoğraflarınızın, modelin kişilik haklarını ihlal edecek biçimde olmamasına özen göstermeniz, gruptan ayrı yapacağınız bireysel çalışmalar esnasında izin almadan, iletişim kurmadan çekim yapmamanız ise aklınızda olmasını istediğimiz bir diğer ayrıntıdır. 18 Yaş altı çocukların fotoğraflarını çekeceğiniz zaman mutlaka ebeveynleri ile iletişim kurunuz. Bazı yörelerdeki örf adet ve ananeler gereği özellikle kadınlar fotoğraf çektirmeyebilir ki, onları zorda bırakacak eylemlerden kesinlikle uzak durunuz.

 

Çekim alanları içindeki doğal yapıyı bozacak eylemler ve bazı özel türlerin gelişmesine engel teşkil edecek davranışlardan uzak durunuz. Çiçek ve diğer bitkiler, bulunduğunuz ortamda bir hayli çok bile olsalar kesinlikle kopartmayınız; yani kısaca bir şey almanız gerekiyorsa sadece fotoğrafını alıp, bir şey bırakmanız gerektiğinde ise sadece ayak izinizi bırakınız.

 

Bagajınızın doluluk ve büyüklüğünün çekim alanları arasındaki ulaşım koşullarında size sıkıntı yaratabileceğini, ekibin hızını düşürebileceğini, alışık olmadığınız kırsal alanlarda yürüyeceğiniz zamanlarda ayakkabı tercihlerinizin size zor anlar yaşatabileceğini, gideceğiniz coğrafyanın iklim koşullarına ve geleneksel yaşam tarzına uygun olmayan giysilerin de keyfinizi kaçırabileceğini sakın unutmayın.

 

Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve bu programı kendiniz için olabildiğince keyifli bir hale dönüştürmenin ilk koşulunun ön bilgilendirme toplantılarımıza katılmak olduğunu aklınızdan çıkartmayınız.

 

Kamp süresince konaklama araç trafiğinden uzak, 1 Km lik bir orman içi patiika yürüyüşü ile ulaşacağımız Mehmet ve Kader Demircinin aile işletmesi ve Karadeniz Bölgesindeki ilk ekolojik turizm yaşam alanı olan çay bahçesi ve ormanlık alan içinde, fırtına deresine tepeden bakan bir manzaraya hakim Ekodanitap Doğal Yaşam Çiftliği ve Ayder'deki yayla evinde olup, rezervasyon İzfak tarafından yapılır. 

 

Odalar iki kişilik olup oda arkadaşı almadan tek kalmak isteyenler fark öderler.

Yemeklerin yerel mutfak ve yöresel ağız tadını yansıtıyor olması ihtimalini düşünerek, kendi ağız tadınız veya beslenme alışkanlıklarınıza aykırı bir durum oluşmaması ve dolayısıyla aç kalmamanız için kişisel önlemlerinizi almaktan sorumlu olduğunuzu unutmayınız. 

 

Sabah Kahvaltıları ve Akşam yemekleri konaklama tesisinde alınacak olup, öğle yemekleri ise çekim alanlarındaki koşullar da düşünülerek yeri geldiğinde ayak üstü veya ulaşım esnasında araç içinde atıştırmalık olarak gerçekleşir, kişiler tercihlerinde serbest olmakla beraber gelişen koşullara bağlı olarak farklı bir mekanda toplu yemek organizasyonu da aynı gün içinde yapılabilir. 

 

Birinci günün akşam yemeği yöresel mutfak özelliklerini yansıtacak bir organizasyonla Ekodanitapın restorantında alınacaktır; sonraki günler de ise katılımcıların tercihlerine göre değişiklik arz edebilir, ikinci günden itibaren arzu edenler kişisel tercihlerinde yine özgür olacaklardır..

Bu programa mahsus ve bu web sayfasında ilan edilen katılım payına ilk gün hariç sabah kahvaltıları, Son gün hariç tüm akşam yemekleri, bireysel kaza ve seyahat sigortası, Ardeşen'den başlayarak tüm çalışma alanları arasındaki ulaşım ve transfer giderleri, Seyahat acente payı ve rehberlik hizmetleri ve KDV dahil olup, Trabzon'a ulaşım,öğle piknikleri ve ören yerlerine giriş ücretleriyle ekstra harcamalar ücrete dahil değildir. Ayrıca yaylalara ulaşım için Paletli kar aracı kullanımı söz konusu olursa ücreti fiyata dahil değildir.

 

KATILIM PAYI ÖDEME BİLGİSİ  (ÖNEMLİ ):

Bu program için yapılması gereken katılım payının ödemesini Kredi Kartınızla 3D Security güvencesindeki güvenli alışveriş sitemiz kanallarıı kullanarak yapabilirsiniz. Unutmayınız; sistemin sağlıklı işlemesi ödeme işleminin sorunsuz gerçekleşmesi için GSM telefonunuzun Bankanız tarafından Kredi kartı hesbınızla ilişkilendirilip tanımlanmış, ödeme anında telefonunuzun açık ve çekiyor olması gerekir. Aksi halde Bankanızın GSM numaranıza yollayacağı güvenlik kodunu girmeden işleminiz gerçekleşmeyecektir.  

 

Lütfen Unutmayınız ; Güvenli alışveriş politikamız gereği, aynı kredi kartı ile aynı gün içinde sadece iki kez ödeme yapabilirsiniz.

 

GENEL BİLGİLER
  • BAŞLANGIÇ TARİHİ :11.02.2016
  • Progr. BİTİŞ TARİHİ :14.02.2016
  • MAKSİM.KATILIMCI :10 Kişi
  • BULUŞMA NOKTASI :TRABZON
  • ULAŞIM ARAÇLARI :Havayolu
  • BİLGİLENDİR.TARİH :Bilgi alınız
  • REHB.FOTOĞRAFÇI :Z.AYDIN
ÜCRET : 900 TL (KDV DAHİL)
PayPal Ödeme Seçenekleri